FAQ

Jeśli poniższe wyjaśnienia nie są wystarczające – skontaktuj się z naszymi instruktorami – udzielą szczegółowych informacji.

1. Czy muszę mieć buty wspinaczkowe?

Buty wspinaczkowe na kurs skałkowy są wskazane. Nie trzeba kupować od razu najdroższego modelu – najlepiej zdać się na obsługę w sklepie wspinaczkowym. Nie należy kupować butów mocno za ciasnych!!! But ma przylegać do stopy, ale pamiętajmy, że musimy w nim wytrzymać kilka godzin.

2. Gdzie będziemy spać?

Kurs wspinaczki skałkowej po drogach ubezpieczonych na Jurze:

Jura Południowa – zazwyczaj śpimy w „Brandysówce” w Dolinie Będkowskiej (www.dolinabedkowska.pl). Istnieje możliwość spania w pokojach (30 zł) lub pod namiotem (12 zł). Należy zabrać ze sobą śpiwór (lub wcześniej zarezerwować pościel – dodatkowo 10 złotych). Do dyspozycji skromna kuchnia, łazienka, na miejscu można kupić napoje i posiłki, w okolicy są liczne sklepy. 

Jura Północna – Podlesice – zazwyczaj śpimy w tej agroturystyce. Cena za noc to 35 zł, do dyspozycji w pełni wyposażona kuchnia, łazienka, w cenie jest pościel. Można również spać na polu namiotowym, cena to około 15 zł, do dyspozycji łazienki, brak kuchni. W Podlesicach jest wiele restauracji oraz sklepy. Jeśli ktoś chciałby spać w miejscu o wyższym standardzie to jest tam duży wybór noclegów. 

Kurs wspinaczki skałkowej na własnej asekuracji – Sokoliki:

Śpimy na „Taborze pod Krzywą”  (http://taborpodkrzywa.pl/) w namiotach lub w domku. Cena za domek 28 zł, cena za namiot to 18 zł. Do dyspozycji prysznice (na zewnątrz) oraz maszynki do gotowania. 

3. Jak tam dojedziemy?

W skałki dojeżdżacie we własnym zakresie. Instruktor koordynuje dojazd, abyście mogli pojechać jednym samochodem. Czasami istnieje możliwość zabrania się w skałki samochodem instruktora. 

5. Co zrobimy, jak nie będzie pogody?

Jeśli prognozy będą bardzo złe, kurs nie odbędzie się w planowanym terminie i zostanie przełożony na termin uzgodniony z kursantami. Jeśli w trakcie kursu z powodu złej pogody nie uda się zrealizować materiału, pojedziemy w skałki jeszcze raz.

6. Co daje mi kurs?

Po pierwsze i najważniejsze uzyskasz wiedzę i umiejętności pozwalające na bezpieczne wspinanie. Po drugie, uzyskasz uprawnienie pozwalające na dalsze szkolenie. Po trzecie, poznasz ludzi, z którymi w przyszłości będziesz mógł wspinać się i jeździć w skałki.

7. Czy muszę mieć super kondycję?

Oczywiście, że nie! Na kursie poradzi sobie bez problemu każda przeciętnie sprawna  i zdrowa osoba.

Na kursie wymagane jest zaświadczenie o braku przeciwwskazań do uprawiania wspinaczki (wystarczy od lekarza rodzinnego).

8. Co muszę ze sobą zabrać?

  • zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania wspinaczki
  • w przypadku osób niepełnoletnich – oświadczenie o zgodzie na udział w kursie podpisane przez rodziców/opiekunów
  • ubranie do wspinania dopasowane do warunków pogodowych
  • parasol
  • buty wspinaczkowe
  • nakrycie głowy do osłony przed słońcem, filtr przeciwsłoneczny
  • latarkę czołową (lub inną)
  • plecak na sprzęt około 40 litrowy