FAQ

Jeśli poniższe wyjaśnienia nie są wystarczające – skontaktuj się z naszymi instruktorami – udzielą szczegółowych informacji.

1. Czy muszę mieć buty wspinaczkowe?

Buty wspinaczkowe na kurs skałkowy są wskazane. Nie trzeba kupować od razu najdroższego modelu – najlepiej zdać się na obsługę w sklepie wspinaczkowym. Nie należy kupować butów mocno za ciasnych!!! But ma przylegać do stopy, ale pamiętajmy, że musimy w nim wytrzymać kilka godzin.

2. Gdzie będziemy spać?

Kurs wspinaczki skałkowej po drogach ubezpieczonych na Jurze:

Jura Południowa – zazwyczaj śpimy w „Brandysówce” w Dolinie Będkowskiej (www.dolinabedkowska.pl). Istnieje możliwość spania w pokojach (około 20 zł) lub pod namiotem (około 7 zł). Należy zabrać ze sobą śpiwór (lub wcześniej zarezerwować pościel – dodatkowo kilka złotych). Do dyspozycji kuchnia, łazienka, na miejscu można kupić napoje i posiłki.

Jura Północna – korzystamy z noclegów na polach namiotowych lub licznych gospodarstw  agroturystycznych w Podlesicach, Rzędkowicach, Piasecznie itp. Zasady j.w.

Kurs wspinaczki skałkowej na własnej asekuracji – Sokoliki:

Śpimy na „Taborze pod Krzywą”  (http://taborpodkrzywa.pl/) w namiotach lub w domku. W domku jest dostęp do kuchenki, pod namiot należy zabrać maszynkę do gotowania.

3. Jak tam dojedziemy?

W skałki dojeżdżacie we własnym zakresie. Zazwyczaj umawiamy się wspólnie z instruktorem aby jechać jednym autem.

5. Co zrobimy, jak nie będzie pogody?

Jeśli prognozy będą bardzo złe, kurs nie odbędzie się w planowanym terminie i zostanie przełożony na termin uzgodniony z kursantami. Jeśli w trakcie kursu z powodu złej pogody nie uda się zrealizować materiału, pojedziemy w skałki jeszcze raz.

6. Co daje mi kurs?

Po pierwsze i najważniejsze uzyskasz wiedzę i umiejętności pozwalające na bezpieczne wspinanie. Po drugie, uzyskasz uprawnienie pozwalające na dalsze szkolenie. Po trzecie, poznasz ludzi, z którymi w przyszłości będziesz mógł wspinać się i jeździć w skałki.

7. Czy muszę mieć super kondycję?

Oczywiście, że nie! Na kursie poradzi sobie bez problemu każda przeciętnie sprawna  i zdrowa osoba.

Na kursie wymagane jest zaświadczenie o braku przeciwwskazań do uprawiania wspinaczki (wystarczy od lekarza rodzinnego).

8. Co muszę ze sobą zabrać?

  • zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania wspinaczki
  • w przypadku osób niepełnoletnich – oświadczenie o zgodzie na udział w kursie podpisane przez rodziców/opiekunów
  • ubranie do wspinania dopasowane do warunków pogodowych
  • parasol
  • buty wspinaczkowe
  • nakrycie głowy do osłony przed słońcem, filtr przeciwsłoneczny
  • plecak na sprzęt około 40 litrowy
  • kubek, sztućce
  • śpiwór, karimatę, namiot (jeśli będziemy korzystać z pola namiotowego)